קוואס תות שדה

הנכדה הקטנה שלי, בת שנתיים וחצי, אוהבת את המשקה הזה בגלל הטעם ונדמה לי שגם בגלל הצבע הורוד. אחרי הביקורים שלה, אני שומרת את המשקה שנשאר בבקבוק סגור עוד כמה ימים במקרר. יוצא משקה עם טעם של תות שדה, אך לא מתוק!

בגלל שהוא מוחמץ בסוכר ולא במלח, למשקה הרבה שמרים חיוניים, היוצרים ויטמינים מקבוצת B.

אם יש תותים בגינה, תשתמש בהם! אם צריך לקנות, הייתי ממליצה על תותים אורגאניים, כיוון שתותים רגילים מקבלים הרבה ריסוס. תותים מחברת "ביו-בי" הם אורגאניים, וטעימים מאוד, אך כיוון שמגדלים אותם באוויר, על מסילות, אני חושבת שאין להם את הלקטובציליי (בקטריות המייצרות חומצת חלב)המגיעים מהאדמה. לכן אני מוסיפה עלה של כרוב או מלפפון לתותים בימים הראשונים של התסיסה עד שאני מתחילה לראות בועות.

מצרכים:

 • קילו תותים אורגניים (ראה הערה לעיל לגבי תותים אורגניים קנויים)
 • ½ כוס סוכר
 • מים ללא כלור
 • עלי נענע לקישוט
 • צנצנת גדולה של 4 ליטר עם מכסה

 

אופן ההכנה:

 1. בררו את התותים ושטפו אותם בעדינות במים. הורידו את העלים.
 2. שימו ½ 1 כוסות מים בקערה, הוסיפו את הסוכר ובחשו עד שהסוכר נמס במים.
 3. שימו את התותים בצנצנת, שפכו את מי הסוכר על התותים. הצנצנת אמורה להיות חצי מלאה.
 4. כסו את הצנצנת.
 5. לפחות פעמיים-שלוש פעמים ביום, בחשו את הנוזל עם התותים במרץ. חשוב שתיווצר מערבולת. הכוונה להכניס חמצן לתערובת, כדי למנוע היווצרות של עובש ולזרז את התסיסה.
 6. אחרי 3-5 ימים, תוכלו לראות בועות עולות מתוך הנוזל. המשיכו לבחוש. כאשר הצבע משתנה לוורוד, והתותים נעשים קטנים, ועולה ריח חזק ונעים של פירות, המשקה מוכן. ניתן לשתות אותו מסונן, ולאכול את התותים לידו או להגיש אותו עם הפירות בפנים. כץ (ראה במקור המתכון) ממליץ לנסות להכין קוואס עם דובדבנים, פתל, אוכמניות או תות עץ בעונתם

Sandor Ellix Katz, Wild Fermentation, 2016

חג עצמאות שמח!!

ראשי / ספר בישול / קווס תות שדה